Lassítja a szénhidrát-felszívódást, de nem mindegy, hogy iszod a kávét

Így érvényesülnek a legjobban a kávé pozitív, fogyasztó hatásai.


Így érvényesülnek a legjobban a kávé pozitív, fogyasztó hatásai.
A kávé sokak kedvenc reggeli itala, hiszen a benne található koffeinnek köszönhetően segít éberebben kezdeni a napot. Az sem ismeretlen hatás, hogy a kávé elfogyasztása után sokan kénytelenek meglátogatni a vécét.

Mindez a benne található serkentő vegyületeknek köszönhető. És nem a koffein az egyetlen olyan anyag, mely a kávébabból a kávéitalba kerülve segíthet a fogyókúra során.

Így idd a kávét, hogy fogyasszon!
A legfontosabb hatóanyag természetesen a koffein, mely blokkol egy adenozin nevű neurotranszmittert, ezáltal növeli a dopamin és az adrenalin termelését, ettől érzi magát az ember olyan energikusnak. Kávéval akkor is aktív maradhat az ember, amikor amúgy fáradtnak érzi magát, és edzés közben a kávé 11-12%-kal növeli a teljesítményt is.

A növekvő adrenalintermelés azzal is jár, hogy az adrenalin a vérben a zsírszövetekhez jut, és a lebontásukra ad utasítást, ez persze önmagában nem jár fogyasztó hatással, csak akkor, ha mellé diétás étkezéssel és edzéssel kalóriadeficitet teremt az ember. Azonban a koffein hatékonyan növeli a nyugalmi anyagcserét, vagyis a test energiaégetését akkor, amikor nincsen mozgásban. Ennek aránya akár 3-11% is lehet. 

A koffein vízhajtó hatással is bír, ennek köszönhető az a szokás, hogy a kávé mellé a kávézókban egy pohárka vizet is adnak, és ez okozza a garantált mosdólátogatást a fogyasztása után. De a kávéban nem csak koffein található, van benne teobromin és teofillin is. Ezek sokban hasonlóan viselkednek a koffeinhez, mert ugyanúgy élénkítő és vízhajtó hatással bírnak, többek közt a teobrominnak köszönheti a csokoládé, hogy úgy megdobja az ember energiáját. 

Nem utolsósorban pedig a kávéban található kloragénsav is segíthet a fogyásban. Ez egy potens antioxidáns, mely lassítja a szénhidrátok felszívódását, és így az ital nem emeli meg annyira a vércukorszintet, emellett az anyagcserére is kedvező hatással van, és segít megszüntetni a székrekedést.

Ezek az összetevők teszik a kávét az egyik leghatékonyabb fogyókúrás itallá, de nem mindegy, hogyan fogyasztja az ember. Először is, ahogy azt fentebb is írtuk, a kávénak erős vízhajtó hatása van, ezért fontos, hogy a kávé mellé több folyadékot fogyasszunk, hogy elkerüljük a kiszáradást, mert már 2%-os folyadékveszteség is lassíthatja az anyagcserét, így a kávé pozitív tulajdonságai sem tudnak érvényesülni.

Ezenkívül, akármennyire lassítja is a kávé a szénhidrátok felszívódását, nem tanácsos cukorral inni, helyette használj inkább sztíviát. A boltban kapható instant kávéporokban a kávé sok pozitív hatása csökken, ráadásul ezek többnyire hozzáadott cukrot tartalmaznak, ezért jobb eredményt lehet elérni pörkölt szemes vagy őrölt kávéval, amit érdemes még melegen elfogyasztani, így ugyanis jobban felszívódnak a hatóanyagok.

A rengeteg pozitív hatás mellett azért óvatosnak kell lenni. Német kutatók szerint az ideális napi kávéadag négy eszpresszónyi koffeinmennyiség, de nem szabad túllépni a hatot, és egyénenként változik, mennyi kávét visel el a szervezet, így érdemes ebben a test jelzéseire hagyatkozni. Ha megfájdul tőle a fejed, vagy dobog tőle a szíved, válts gyengébbre, vagy csökkentsd a mennyiséget.

További cikkek a kategóriából